See Atro on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "Adrianus"
},
"expansion": "Latin Adrianus",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "One of the vernacular forms of Latin Adrianus.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Atro",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atro",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atron",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atron",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Atro",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Atro",
"name": "fi-proper noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Atr",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"id": "en-Atro-fi-name-h8YdwBAs",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑtro/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝t̪ro̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑtro"
}
],
"word": "Atro"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "Adrianus"
},
"expansion": "Latin Adrianus",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "One of the vernacular forms of Latin Adrianus.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Atro",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atro",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atron",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atron",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atromme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atronaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atronansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atrokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atrottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atrottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Atro",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Atro",
"name": "fi-proper noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Atr",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish given names",
"Finnish lemmas",
"Finnish male given names",
"Finnish proper nouns",
"Finnish rare terms",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑtro",
"Rhymes:Finnish/ɑtro/2 syllables"
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑtro/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝t̪ro̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑtro"
}
],
"word": "Atro"
}
Download raw JSONL data for Atro meaning in All languages combined (19.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-29 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (cdfa371 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.